Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání úspěšně prošla prvním čtením. V Poslanecké sněmovně se řešil návrh zákona, jehož cílem je zákaz chovu a usmrcování zvířat výhradně nebo primárně za účelem získání kožešin. Po prvním čtení návrh zákon pokračuje v legislativním procesu.

Poslanci se zabývali zmíněnou novelou už v úterý 8. listopadu odpoledne, k tématu probíhala vášnivá debata. Například Miroslav Kalousek z TOP 09 v rozpravě řekl: „Prostě podnikání v tom, že držím v kleci divoká neasimilovaná a neasimilovatelná zvířata, toto podnikání je také týrání. A týrání nesmí být povoleno podle mého názoru k tomu, aby generovalo zisk. Týrání musí být zakázáno. Proto jsem se podepsal pod tento zákon.“

Schůze byla po rozpravách přerušena, samotné hlasování pak proběhlo až ve středu 9. listopadu. Pro postoupení návrhu do dalšího čtení hlasovalo 67 poslanců, o 10 méně bylo proti, zbylých 21 poslanců se hlasování zdrželo. Poslanci odhlasovali také prodloužení lhůty na projednání o 30 dní. Výbory tedy mají nyní na projednání celkově 90 dní.

Přijetím zákona by došlo k zákazu kožešinových farem. Návrh zákona počítá s tím, že by se nové farmy nesměly zakládat, a do konce roku 2018 by měly zaniknout na území České republiky všechny již existující. V současné době je v ČR takových farem devět, ročně na nich pak zemře zhruba 20 tisíc zvířat. Především se jedná o norky a lišky. Česká republika by se přijetím tohoto návrhu zákona zařadila po bok řady dalších evropských států, kde už přímý či nepřímý zákaz kožešinových farem platí. Zákaz kožešinových farem si v ČR podle veřejného mínění přeje 70 % obyvatel.