Praha, 22. července 2019 –  V červnu 2018 zveřejnil spolek OBRAZ – Obránci zvířat investigativní záběry ze čtyř českých klecových chovů slepic. Obrázky slepic odraných až na kůži a namačkaných ve stísněné kleci nenechaly veřejnost chladnou. Největší řetězce supermarketů na společenský odpor okamžitě reagovaly prohlášením, že s prodejem vajec z klecových chovů skončí. Rok po publikování těchto závazků se skutečně jejich nabídka vajec proměňuje a čeští drůbežáři své chovy přestavují na alternativní typy.

Prvním řetězcem se závazkem k odebírání pouze bezklecových vajec bylo Tesco, po zveřejnění záběrů se přidaly Lidl, Penny Market, Globus, Kaufland a Rohlík.cz. Všechny zmíněné řetězce už na cestě k bezklecové budoucnosti pokročily. Největšího úspěchu dosáhly online supermarkety Rohlík.cz a Košík.cz, oba klecová vejce vyřadily z nabídky již v polovině roku 2019. Ani ostatní řetězce však nezahálí a pracují na změně.

Zavázali jsme se do roku 2025 vyřadit z naší nabídky klecová vejce a to se nám průběžně daří. Naposledy letos v květnu jsme čtyři druhy klecových vajec nahradili podestýlkovými a jeden druh velikosti M6 jsme zcela z nabídky vyřadili,“ shrnuje změny v Globusu jeho tisková mluvčí Rita Gabrielová. „Všechny kroky, které nyní děláme, směřují ke změně našeho sortimentu vajec v co nejkratším čase,“ dodává. Nahrazení klecových vajec v baleních po deseti ve svém stálém sortimentu potvrzují i Lidl a Kaufland.

Supermarkety svými závazky donutily české drůbežáře, aby začali své chovy přestavovat na alternativní bezklecové typy. Prohlašuje to ve svých mediálních vystoupeních předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá, naposledy třeba v pořadu Máte slovo na ČT. Chystanou nebo započatou přestavbu už potvrzují i jednotliví producenti vajec.

Podnik Proagro Nymburk podle slov jeho zástupkyně Gabriely Krajňákové stihl přebudovat už zhruba 40 % kapacity klecové technologie a do budoucna chtějí přestavět celý chov. Odklon od klecových chovů potvrzuje i předsedkyně představenstva Zemědělské Cítov Eva Bělková: „V současné době máme klece vyskladněné a letos budeme naskladňovat pouze do voliér.“ Přestavbu potvrdili například také zástupci AG Maiwald, Agropodniku Hodonín i Podniku pro výrobu vajec v Kosičkách.

Dodavatelé technologií pro chov slepic zaznamenali v poslední době zvýšenou poptávku po alternativním typu ustájení, což jen dokazuje, že změna skutečně probíhá. „Klecové systémy se už v podstatě neprodávají, jen voliérové. U menších chovatelů zaznamenáváme i zvýšený zájem o typy chovu s volným výběhem,“ popisuje situaci obchodní zástupce firmy Big Dutchman Jan Šašek.

Zveřejnění záběrů spustilo řetězec událostí, kdy supermarkety reagovaly svými závazky na vlnu společenské nevole,
a tak donutily drůbežáře k přestavbám. „Podle agentury Median chtějí zákaz klecových chovů tři čtvrtiny Čechů, protože si nepřejí, aby slepice žily namačkané v klecích a nemohly se věnovat svým přirozeným potřebám. Teď už zbývá přesvědčit jen politiky. O to se nyní v rámci naší kampaně snažíme a lidé mohou tuto snahu podpořit na www.zakazkleci.cz,“ konstatuje předseda spolku OBRAZ Marek Voršilka.

Kontakt:
Ivo Krajc, koordinátor korporátních vztahů, PR koordinátor, telefon 792 291 651, e-mail: [email protected]

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace usilující o lepší společenskou ochranu zvířat. Vedeme kampaně zaměřené na prosazování systémových reforem. Naší první významnou iniciativou byla úspěšná kampaň za zákaz kožešinových farem. Nyní se věnujeme především kampani za legislativní zákaz klecových chovů slepic.

Odkaz na investigativní záběry z klecových chovů volně k publikaci:
https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1N7DMsr_jUQN85FuKFAqtcRMsSgDm2gTb

Odkaz na fotogalerii z klecových chovů volně k publikaci:
https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1_hcZ6Z-yx3J2Q7Dwab0qZIMEwXO3GF7S

Web kampaně za legislativní zákaz klecových chovů:
https://zakazkleci.cz/

Odkaz na výzkum agentury Median:
http://www.median.eu/cs/wp-content/uploads/2018/08/median_zprava_klecove_chovy_v02.pdf