Spolu se zákazem klecí schválili poslanci v září mimo jiné též zákaz drezury a množení divokých zvířat pro zábavu. A přesně tenhle návrh je momentálně v ohrožení. Hospodářský výbor Senátu na své poslední schůzi přišel s pozměňovacím návrhem, který chce přísnou regulaci chovu a množení divokých zvířat v cirkusech i u soukromých chovatelů potopit. Dokonce chce zrušit i zákaz odebírání mláďat matkám!

 

Co to v praxi znamená?

Cirkusy jsou zpátky ve hře

Pokud návrh senátního hospodářského výboru skutečně projde, pro cirkusy se v podstatě vůbec nic nezmění. Další a další generace medvědů budou jezdit po manéži na koloběžkách. Tygři budou dál přeskakovat překážky a tísnit se na dlouhých cestách po republice v zamřížovaných pojízdných maringotkách, aby v dalším městě předvedli, co je jejich pánové s bičem v ruce naučili. Drezura a množení zvířat v cirkusech však nejsou jedinými problémy, které senátní návrh vrací do hry.

 

Film jako záminka pro zabíjení tygrů aneb tygří jatka na scénu

Možná si vzpomenete na kauzu tygřích jatek z roku 2018. Tygři oficiálně odchovávaní pro filmový průmysl byli zabíjeni a chovatel vesele bohatl na obchodu s částmi jejich těl. Pod rouškou filmového průmyslu se těla tygrů zpracovávala kvůli využití v čínské medicíně na masox nebo tygří víno.

Chovatel figurující v této kauze dodnes chová desítky různých šelem a poslanci schválený návrh s tím měl zatočit a tento jeho byznys zakázat. Jenže senátní hospodářský výbor je kvůli mohutnému filmařskému lobby proti.

 

Je libo tygří kosti, drápy anebo vývar? Všechno máme!

Zmíněná kauza tygřích jatek však není ojedinělým případem. Česká republika je velmocí v počtu soukromých chovů, kde se divoká zvířata chovají v naprosto nepřijatelných podmínkách a jsou zneužívaná proto, aby si na jejich utrpení namastil majitel kapsu. K záchytům „tygřích produktů“ určených pro černý trh dochází opakovaně a živnost na chov pro film a reklamu poskytuje takovým praktikám užitečné krytí. Návrh, který schválila Sněmovna, s tím měl jednou provždy skoncovat. Ale hospodářský výbor Senátu podlehl tlaku lobbistů a bojuje za to, aby vše zůstalo při starém.

 

Mělo by být mládě po narození s matkou? Podle hospodářského výboru NE

Přijde vám, že po narození by mělo mládě trávit čas s matkou a mít možnost dostávat živiny v podobě mateřského mléka? Tak to máte opačný názor než senátní hospodářský výbor, který ve svém návrhu chce zrušit zákaz odebírání mláďat šelem a lidoopů od matek a jejich umělé dokrmování. Nadále se tak budou moct pro nekalý byznys využívat zvířata už od nejútlejšího věku.

 

Nesouhlasíte? Napište senátorům

Pozměňovací návrh, který prošel Sněmovnou a řeší všechny výše popsané neduhy, je kvůli hospodářskému výboru Senátu v ohrožení. Naštěstí každý senátor má svůj hlas, a tak mají divoká zvířata stále šanci.

Pokud si myslíte, že zabíjení šelem, obchodování s částmi jejich těl, odebírání mláďat a zneužívání zvířat pro zábavu a zisk není v pořádku, napište to senátorům. Běžte na www.vyzvasenatorum.cz a dejte senátorům vědět, že s děsivými praktikami chovatelů divokých zvířat nesouhlasíte a požádejte je o schválení novely ve znění předloženém poslanci. Rozhodne se už tento čtvrtek.

 

Návrhy k porovnání: 

Návrh senátního hospodářského výboru

Původní návrh schválený Poslaneckou sněmovnou

 

Tisková zpráva organizace Svoboda zvířat k tématu:

Česko v centru nelegálního obchodu s tygry

 

Články o kauze tygřích jatek:

Kauza tygří jatka: soud potrestal všechny obžalované, preparátor dostal tři roky vězení

Česko je chovatelská velmoc. “Zvířata chovají ve špatných podmínkách a jsou zneužívána pro komerční cíle”