Pes držený venku na řetězu nebo v kotci

Podle české legislativy není držení psa mimo lidské obydlí v rozporu se zákonem. Stanovisko ústřední komise pro ochranu zvířat nedoporučuje chov na řetězu, toto stanovisko však není právně závazné, je tedy vždy na konkrétním inspektorovi veterinární správy, jak podmínky chovu vyhodnotí. Pokud nám tedy chcete nahlásit pejska, který je držen na řetězu či v kotci, je třeba nejprve důkladně zkontrolovat podmínky tohoto chovu.

  • Zvíře musí mít zajištěný úkryt před nepřízní počasí, tzn. musí mít boudu.
  • Pes by měl být pravidelně denně venčen.
  • Pokud je pes držen na řetězu, je třeba, aby byl řetěz trojnásobně delší než tělo zvířete včetně ocasu.
  • Pes by měl mít neustálý přístup k nezávadné vodě a měl by být krmen odpovídajícím krmivem.
  • Pravidelně by měly být odklizeny výkaly z ustajovacích prostor.

Pokud chov nesplňuje tyto požadavky, je zde více možností, jak postupovat.

Promluvte si s majitelem

Nejlepší možná varianta je vždy zkusit se domluvit přímo s majitelem. Nesnažit se mu vyčítat, že psa chová v takových podmínkách, spíše mu nabídnout pomoc. Může se jednat například o psa, kterého zdědil po někom z rodiny a bylo jednodušší psa takto nechat venku. V takovém případě můžete majiteli nabídnout, že se pokusíte pejskovi najít nový domov. Starému člověku můžete nabídnout pomoc s venčením.

Kontaktujte místní útulek

Zkusit kontaktovat nejbližší útulek či spolek, který má možnost situaci přímo na místě vyhodnotit.

Nahlašte případ úřadům

Poslat podnět na krajskou veterinární správu. Jak už bylo uvedeno výše, je na daném inspektorovi, jak situaci vyhodnotí. Na rozdíl od naší organizace je to však orgán, který má ke kontrole, posudku a případnému správnímu řízení kompetenci. Podnět stačí odeslat e-mailem na e-podatelnu na danou krajskou veterinární správu. Jejich seznam naleznete zde: seznam elektronických e-podatelen.

V podnětu musíte uvést:

  • popis situace
  • přesnou adresu místa činu (popřípadě GPS souřadnice)
  • časové určení (kdy jste si všiml/a poprvé, popřípadě jak dlouho situace trvá)
  • Vaše údaje (telefon pro urychlení komunikace); inspektoři neoznamují, kdo podnět poslal, tudíž se nemusíte obávat podnět nahlásit
  • prosba o provedení kontroly (v souladu se správním řádem č. 500/2004 Sb., a o zaslání informací, jak s případem bylo naloženo (v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím č. 106/1999 Sb.)

Vzor podnětu pro Krajskou veterinární správu:

Dobrý den,

ráda bych nahlásila podezření na zanedbání péče o psa. Jedná se o psa menšího vzrůstu, může to být kříženec jezevčíka. Adresa je Ulicová 123, Praha 1, 123 45. Tento pes je zde nepřetržitě uvázaný na ani ne metrovém řetěze. Sotva může zalézt do boudy nebo naopak dál do trávy, aby se mohl aspoň “vyvenčit”. Všude se tam nachází neodklizené výkaly. Majitelé s ním nechodí nikdy na vycházky, takže je tam nucen takto žít už několik let. Voda i jídlo mu věčně v miskách chybí. Tímto podávám podnět k prošetření, neboť se domnívám, že tento typ chovu je opravdu nedostatečný.

Žádám Vás, aby mi bylo sděleno, jak s případem bylo naloženo a jaké jsou výsledky šetření.

Děkuji.

S pozdravem

Nejčastější situace

Hospodářské zvíře v nevhodných podmínkáchPes držený venku na řetězu nebo v kotciNález volně žijícího zvířeteOpuštěné zvířeJiná situace, nahlásit OBRAZu

Pokud žádná uvedená situace neodpovídá té Vaší, vyplňte formulář s informacemi o tomto případu kliknutím na Jiná situace, nahlásit Obrazu.

Pokud se jedná o akutní případ, kdy máte podezření na páchání trestného činu týrání zvířete podle trestního zákoníku, nebojte se okamžitě kontaktovat Policii České republiky na lince 158.