Zdravotní indispozice

Psi v množírnách někdy nemají ani základní veterinární léčbu. Nabývají očkovaní, odčervení a odblešení. Ani očkovací průkaz není záruka, protože může být zfalšovaný. Psy v množírnách sžírají vnitřní i vnější paraziti, proto jsou náchylnější k různým chorobám. Kvůli špatným hygienickým podmínkám často trpí na chronické záněty očí a uší. V uších si často do nového domova přinesou svrab.

Protože psi v množínách nemají dostatek pohybu, mohou mít problémy s přerostlými drápky. Někdy trpí na pupeční a tříselné kýly, operativní odstranění kýly se pohybuje v rozmezí jednoho až dvou tisíců. Obdobně stojí i odstranění nesestouplých varlat.

V množírnách se kříží hlava nehlava, často i mezi příbuznými psy. To může vést k většímu výskytu genetických vad. Náklady na léčbu vrozených vad se mohou vyšplhat do řádu desetitisíců korun. Například čivavy trpí na tzv. vodnatost mozku a operace pak stojí okolo třiceti tisíc.

Štěňata jsou prodávána mladší, než by měla být v době odstavu do matky, a to může znamenat zdravotní komplikace. Pokud je potřeba nutné psa hospitalizovat, den na veterině vyjde na tisíc, za týden si tedy majitel musí připravit zhruba sedm tisíc korun jen za hospitalizaci, další peníze pak za provedené úkony.

Koupě štěněte z množírny je risk, pořizovací cena může je sice nízká, ale může se zvýšit veterinární léčbou až na několikanásobek.