Praktiky množitelů a překupníků

Jak postupuje člověk, který si chce pořídit psa? Pravděpodobně zadá svůj požadavek do internetového vyhledávače. To množitel moc dobře ví a taky umí znění inzerátu napsat tak, aby rozezněl tu správnou strunu. I tomuhle byznysu vládne dobrý marketing. Varovné mohou být chytlavé formulace jako nové plemeno, netradiční zbarvení, speciální miništěňátko atp.

Množitel/překupník velmi často inzeruje veliké množství štěňat najednou. Někdy může hodnota nabízených štěňat jedním člověkem stoupat dokonce i na sta tisícové částky. Dalším podezřelým signálem je, když inzerující používá stále stejné fotografie. Možná je to proto, že reálně nabízená štěňata jsou v takovém stavu, že by je nikdo nekoupil, a proto musí používat fotky stažené z internetu.

Při komunikaci se může množitel jevit velmi vstřícně, někdy až podezřele moc. Nabízí třeba to, že pro štěňátko nemusí nový majitel jezdit, a nabídne schůzku na půl cesty. Nebo má „náhodou“ cestu kolem. Předání pak proběhne třeba na benzínové pumpě či na parkovišti obchodního centra. Anonymita množitelů je zaručena. Vše se odehraje tak rychle, že si nový majitel ani nevšimne, že je štěně zanedbané, nemocné nebo „jenom“ jiné než na fotce od inzerátu. Jméno mohlo být smyšlené a pravděpodobně už se ani majitel štěněte nedovolá, telefon je vyvěšený a na email také nikdo nereaguje.

U veterináře se pak může dovědět třeba to, že je štěně výrazně mladší, než by při odstavu od matky mělo být. Nebo že se nejedná o plemeno, které množitel nabízel, ale třeba o nějaké jiné, podobné. Množitelé často používají lež, že je štěně od rodičů s průkazem původu. Někdy dokonce zkouší argumentovat tím, že se jednalo o nadpočetné štěně z vrhu, jinak by tzv. „papíry“ samozřejmě mělo. Nic takového jako nadpočetné štěně však neexistuje.

Když množiteli dojdou vlastní štěňata, začne je shánět na vlastní pěst. Jsou známé případy odcizování štěňat ze zahrad, ale mají i jinou možnost. Odkoupí celý vrh štěňat od někoho, kdo věří mýtu, že fena musí mít alespoň jednou štěňata, a pak neví, co s nimi počít. I to množitelé a překupníci dělají, aby ukojili poptávku.