Nadnárodní byznys

Obchoduje se především s plemeny jako je čivava, jorkšírský teriér, francouzský buldoček, pražský krysařík atp. Jako u každého nelegálního byznysu je těžké odhadovat jeho rozsah. I tak se odhaduje, že se jedná každý rok o řádově stovky tisíc štěňat. Tohle „podnikání“ funguje jako téměř jakékoliv jiné – pointou je levně vyrobit a draze prodat. Ano, zní to hrozně, ale stále mluvíme o zvířatech. Jsou státy, ve kterých množírny prosperují více, protože to ceny a legislativa dovolují.

Česká republika je proslulá, společně s dalšími zeměmi jako Slovensko, Maďarsko, Polsko nebo Rumunsko, masovou produkcí štěňat. Část z nich se udá v Česku, ale velké odbytiště je v západní Evropě, kde jsou zákazníci ochotni si připlatit.

Na export se vybírají nejzdravější štěňata, ale přesto se při vyvážení se ztrátami počítá. Řada z nich přepravu nepřežije. Mohou za to nemoci a mnohdy i absence pitné vody. Štěňata převážejí v krabicích nebo v klecích. Můžeme jen hádat, jaká je úmrtnost, určitě by to ale bylo smutné číslo.

Podle odhadů je v České republice více než tisíc množitelů a jejich počet neustále narůstá. Obrat České republiky v množírenském byznysu může dosahovat až miliardy korun ročně.