ZÁKAZ KLECÍ

Co je na klecích vlastně špatně?

Klece jsou nejhorším a nejméně ohleduplným způsobem chovu slepic pro vejce. Slepice stráví celý život v malé kleci, kde jich je namačkáno asi dvacet. Na každou připadá prostor jen o málo větší než papír A4. V nevyhovujících podmínkách klecových chovů se v České republice v roce 2020 chovaly asi 4 miliony slepic.

Klece neposkytují slepicím téměř žádné podmínky pro jejich přirozené potřeby a chování. Ve stísněném prostoru si nemohou ani pořádně protáhnout křídla, natož se proběhnout či popoletět. Na pletivu, na kterém musí bolestivě stát, nelze hrabat. Od mříží, skrze které musí natahovat krky pro zrní, mají odrané peří až na kůži. Když se snaží očistit se popelením, což by normálně znamenalo vyválet se v podestýlce, mlátí sebou pouze o dráty, a odírají si tak peří a způsobují zranění.

Slepice není nutné držet v klecích. V mnoha evropských zemích žije většina slepic v chovech podestýlkových, s volným výběhem, nebo v biochovech. U nás je však zatím podíl těchto bezklecových chovů minimální. Ani tyto alternativní chovy nejsou žádným ideálem, ale oproti klecovým chovům umožňují slepicím mnohem širší možnosti pro jejich přirozené chování. Mohou se pohybovat na mnohem větším prostoru, na podestýlce nebo v hlíně si mohou hrabat a čistit se popelením a nemusí stát na drátech, ze kterých je bolí pařátky. Tato vnímavá a společenská zvířata tak nestráví celý život v malé stísněné špinavé kleci.

Řešením je zákaz

Nejsme první zemí, která vyvinula snahu o zákaz klecových chovů slepic.Ve dvou ze čtyř našich sousedských zemí zákaz platí – jde o Rakousko a Německo. Proto bylo na místě požadovat změnu i u nás a proto jsme spustili kampaň za legislativní zákaz klecového chovu slepic.

V roce 2018 jsme zveřejnili záběry z českých klecových chovů, které široké veřejnosti ukázaly krutou realitu odehrávající se za zdmi klecových velkochovů. Okamžitě se strhla vlna společenské nevole, na kterou reagovaly zejména řetězce supermarketů svým závazkem, že nejpozději od roku 2025 přestanou prodávat vejce z klecových chovů.

Od té doby jsme téma různými způsoby drželi ve veřejném prostoru. V regionech proběhla „Slepičí tour“, klecovým chovům jsme se věnovali i v rámci celoevropské iniciativy „Konec doby klecové“, která u nás získala potřebný počet podpisů. V prosinci 2019 konečně přišel návrh na zákaz klecových chovů do Sněmovny. K jeho prosazení však pořád zbývala poměrně dlouhá cesta.

Po velkolepém závěru kampaně reprezentovaném Výzvou poslancům, Měsícem v kleci před Poslaneckou sněmovnou a Výzvou senátorům byl zákaz klecových chovů přijat v obou komorách Parlamentu, a v druhé půli listopadu 2020 jej posvětil i prezident. Klecové chovy slepic tak u nás skončí k roku 2027.

Co můžete udělat hned teď vy?

V obchodech ignorujte vejce, na jejichž skořápce je na začátku číselného kódu číslice 3, která značí klecový chov.

Ve své oblíbené restauraci se ptejte, jaká vejce při přípravě pokrmů používají. V případě, že klecová, vyjádřete s tím nespokojenost. Podnik odkažte na web www.jaktosnasi.cz, kde existuje seznam firem bez klecových vajec. Navrhněte firmě, aby se i ona zavázala k používání bezklecových vajec, a mohla tak mít na seznamu své logo.

A nebo přispějte, ať můžeme i nadále další firmy efektivně přesvědčovat o tom, že klecová vejce v jejich sortimentu nemají své místo.

A co uděláte Vy?

CHCI LEPŠÍ SVĚT PRO ZVÍŘATA

    Zůstaňte v kontaktu a my Vám dáme vědět, kdykoli bude Váš hlas znovu potřeba.
    Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Více informací, jak zacházíme s Vašimi daty, najdete v tomto dokumentu.

    PŘISPĚJTE FINANČNĚ

    Váš dar pomůže vytvořit lepší budoucnost
    pro zvířata.