Praha, 23. 9. 2015 – Z otrávení hlídacích psů nařkl[1] majitel kožešinové farmy ve Vítějevsi František Ducháček aktivisty, kteří na jeho farmě pořizovali záběry trpících lišek a norků, chovaných na kožešiny. Spolek OBRAZ – Obránci zvířat nyní zveřejnil videoklip, který ukazuje, jakým způsobem aktivisté na jeho farmu vstoupili. K žádnému otrávení psů zde nedochází, aktivista s liščí maskou nerušeně přelézá plot a následně si se psy hraje a mazlí se s nimi.

 

 

Pořizovatelé videozáznamů, kteří si přejí zůstat v anonymitě, poskytli spolku OBRAZ – Obránci zvířat následující prohlášení:

„Byli jsme šokováni tím, jak nás pan Ducháček nařkl z otrávení psů. To byla podlost nejvyššího kalibru. Jsme ochránci zvířat, proto podstupujeme toto riziko a dokumentujeme šílené podmínky na kožešinových farmách. Pomluva, že při tom trávíme psy, nás všechny zvedla ze židle. Se psy umíme vyjít. Pes není stroj na hlídání, jak si možná myslí pan Ducháček. Pes je živý tvor, který potřebuje kontakt s lidmi a péči. Když k němu člověk takto přistupuje, dokáže si získat jeho náklonnost a respekt. Nikdy bychom žádnému psovi neublížili.“

Spolek OBRAZ – Obránci zvířat zveřejnil v březnu tohoto roku videozáznamy z osmi českých kožešinových farem včetně farmy ve Vítějevsi.[2] Videozáznamy ukazují otřesné podmínky zvířat na těchto farmách – poruchy chování, zranění, propadávající končetiny a dokonce i kanibalismus. Na základě těchto záběrů spustil OBRAZ novou kampaň za zákaz chovu zvířat na kožešiny, který dnes platí již v 10 evropských zemích[3] a v České republice se pro něj vyslovilo 68 % občanů[4]. V reakci na kampaň se otázkou kožešinových farem vážně zabývá i ministr zemědělství, který v srpnu avizoval projednání tématu na koaliční radě a ve sněmovním výboru pro zemědělství.[5]

„Nařčení pana Ducháčka vnímáme jako zoufalou snahu odvést pozornost od utrpení zvířat nejen na jeho, ale na všech kožešinových farmách. Lišky a norci jsou divoká zvířata, která jsou na těchto farmách držena v holých drátěných klecích, kde pro sebe nemají ani metr čtvereční. To vše jen proto, aby se jejich srst po usmrcení elektrickým proudem nebo výfukovými plyny mohla stát módní ozdobou zimních kabátů. Vyzýváme odpovědné politiky, aby se postavili k problému čelem a po vzoru mnoha evropských zemí a v souladu s postojem 68 % občanů podpořili úplný zákaz kožešinových farem v České republice,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ – Obránci zvířat.

Kontakt: Marek Voršilka, telefon 776 053 932, e-mail: [email protected]

OBRAZ – Obránci zvířat je nová nezisková organizace založená za účelem aktivní a efektivní ochrany zvířat. Kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice je první významnou iniciativou, kterou v této oblasti vyvíjíme.

[1] Nařčení zaznělo v hlavních zprávách TV Prima dne 23. 8. 2015.

[2] Záběry jsou k dispozici na webu http://obrancizvirat.cz/kozesiny/

[3] Zeměmi, které přímo či nepřímo chov zvířat pro kožešiny zakázaly, jsou: Rakousko, Velká Británie, Chorvatsko, Slovinsko, Švýcarsko, Německo, Holandsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko a Makedonie; zákaz chovu lišek platí ve Švédsku a Dánsku.

[4] http://www.protisrsti.cz/dokumenty/Zaverecna_zprava_CVVM_2013.pdf (strana 4)

[5] http://www.novinky.cz/domaci/377893-osm-hodin-v-kleci-aktiviste-protestuji-za-zakaz-kozesinovych-farem.html