Novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání projednávali poslanci v pátek 28. dubna. Touto novelou by došlo k zákazu kožešinových farem, kterých je v současné době v České republice registrovaných devět. Ročně na nich zemře zhruba 20 tisíc zvířat.

Během druhého čtení v Poslanecké sněmovně byly předloženy pozměňovací návrhy. Z dílny Zemědělského výboru vzešel pozměňovací návrh, který by místo zákazu počítal s povinnou certifikací WelFur.

„WelFur je profesionální kamufláž financovaná samotnými chovateli, jejímž cílem je zachovat kožešinové farmy bez jakékoli podstatné změny. WelFur certifikuje chovy na základě současné praxe se vším, co tato s sebou přináší – malé drátěné klece pro divoká zvířata a zabíjení v plynových komorách či elektrickým proudem, to vše jen kvůli výrobě módních doplňků,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.

K certifikaci WelFur se také vyjádřil Mgr. Karel Janko, Ph.D..  Jeho vyjádření si můžete přečíst ZDE.

Výbor pro životní prostředí předložil pozměňovací návrh, který reaguje především na výtky vlády legislativně technického rázu. V druhém čtení byly dále předloženy různé modifikace tohoto návrhu, které obsahují rozdílně dlouhá přechodná období a různé varianty kompenzací farmářům.

O novele zákona a jednotlivých pozměňovacích návrzích se bude hlasovat ve třetím čtení. Třetí čtení proběhne na příští schůzi Poslanecké sněmovny, která začíná v polovině května. Naše kampaň za zákaz kožešinových farem míří do finále a budeme věnovat všechno naše úsilí tomu, aby kruté zabíjení lišek a norků pro módu skončilo jednou provždy.