Václav Vydra v roli Supervydry pomáhá všude tam, kde je pácháno bezpráví na zvířatech. Za den je schopen odeslat až 3583 emailů a vyřídit 418 telefonátů. Když je potřeba, neváhá ani vteřinu a letí zachraňovat svět. Jenomže ve skutečnosti na to sám nestačí, a proto v novém spotu Obránců zvířat vyzývá diváky, aby se do boje za zákaz kožešinových farem skrze web VyzvaSenatorum.cz zapojili sami. Příslušný zákon byl v červnu schválen ve Sněmovně a za týden o něm bude hlasovat Senát. Pokud jej vrátí zpět poslancům, může se stát, že se již před volbami nestihne projednat a tím pádem takzvaně spadne pod stůl.

 

„Měl jsem ohromnou radost, když jsem se dozvěděl, že poslanci konečně schválili zrušení kožešinových farem. Zvířata pro mě hodně znamenají a těžce se smiřuji s tím, co musejí lišky a norci na těchto místech prožívat. Každý, kdo se těm zvířatům v klecích podívá do očí, musí vidět, že takto žít a umírat nechtějí. Proto mi záleží na tom, aby zákon prošel i Senátem, aby nebyl pod různými záminkami vrácen zpět do Sněmovny s rizikem, že se k němu poslanci třeba již vůbec nedostanou,“ uvedl Václav Vydra k tomu, proč se do kampaně Obránců zvířat zapojil.

V Česku funguje 9 kožešinových farem, na kterých je každým rokem usmrceno zhruba 20 tisíc lišek a norků. Podle návrhu schváleného Poslaneckou sněmovnou mají tyto farmy skončit nejpozději v lednu 2019. Jejich zákaz podporuje dle dubnového průzkumu agentury Focus 83 % občanů a otevřeným dopisem jej podpořilo též 42 biologů z českých univerzit, vědeckých pracovišť a zoologických zahrad. Kožešinové farmy byly postaveny mimo zákon již v 10 evropských zemích.

V březnu zveřejnili Obránci zvířat spolu s Českou televizí šokující záběry ze zabíjení lišek a norků na dvou českých kožešinových farmách, jejichž pravost potvrdili sami dotčení chovatelé. Lišky jsou věšeny za ocas a následně je jim vsunuta jedna elektroda do tlamy a jedna do konečníku. Norci jsou házeni do dřevěné plynové komory, která je napojena na výfuk traktoru. S ním se pak jezdí po farmě, než se norci udusí. Právě tyto záběry přesvědčily mnohé poslance, aby přehodnotili názor a zákaz kožešinových farem podpořili.

„Po mnohaměsíčním utrpení v holých drátěných klecích čeká lišky a norky na kožešinových farmách smrt v plynové komoře nebo pod elektrickým proudem, to vše jenom proto, aby jejich zimní srst mohla ozdobit luxusní kabáty a čepice. Jsme rádi, že se poslanci po dlouhých peripetiích přesvědčivou většinou shodli na tom, že takové jednání se neslučuje s etickými standardy 21. století. Vyzýváme senátory, aby schválenému zákonu nekladli další překážky a Česká republika se tak brzy mohla zařadit po bok rostoucího počtu zemí, které kožešinové farmy odkázaly na smetiště dějin,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ – Obránci zvířat, který od roku 2015 vede kampaň za zákaz kožešinových farem.

Kontakt:
Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ, telefon 776 053 932, e-mail: [email protected]

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace založená za účelem aktivní a efektivní ochrany zvířat. Kampaň za zákaz kožešinových farem je první významnou iniciativou spolku. Dalším aktuálním projektem je kampaň proti psím množírnám.

Poznámky:

Video spot ke stažení: http://bit.ly/OBRAZ-Supervydra-Download

Návrh zákona – sněmovní tisk: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&t=742

Záběry ze zabíjení na českých farmách: https://youtu.be/FySC8ihyLUg (lišky) | https://youtu.be/Ns3pGAe6mM0 (norci)

Záběry z českých kožešinových farem v HD kvalitě ke stažení a k publikaci: http://obrancizvirat.cz/pro-media/

Seznam zemí, které kožešinové farmy již zakázaly | Reprezentativní průzkum agentury Focus – 83 % občanů pro zákaz