Liščata zachráněná za stavby

Velmi často se záchranné stanice starají o divoká zvířata, která jsou ohrožena lidskou činností. Zrovna teď žije šest malých liščat v záchranném centru v Jinonicích. Přesto jsou v České Republice chovány tisíce lišek pro kožešinu. Ty se nedožijí ani jednoho roku.

„Noru plnou malých lištiček starých sotva měsíc zničil před několika dny bagr, který v Praze v Troji hloubil základy pro nový dům,“ uvedla Petra Fišerová, mluvčí záchranného centra v Jinonicích. Podle ní by liščata neměla šanci na přežití. Převezli je tedy do záchranné stanice.

Zachráněné lišče

Brzo se k paterčatům přidalo další lišče, které ošetřovatelé našli zapadlé v kanálu ve Vysočanech. „Všech šest lišek bude vyrůstat společně, mají tak velkou šanci, že se za několik měsíců budou moci vrátit do volné přírody,“ řekla Fišerová. „Vzájemně si budou dělat společnost, vystačí si a nevytvoří si nežádoucí vazbu na člověka,“ doplnila.

Záchranná stanice hlavního města Prahy začala přijímat zraněná nebo jinak postižená zvířata v březnu roku 2012. Ročně přijme přes 2500 živočichů. Nejčastějšími pacienty v Praze bývají poštolky, rorýsi, holubi, ježci, netopýři a zajíci. Ošetřovatelé mohou přijmout všechna volně žijící zvířata kromě rysa, medvěda a vlka. Na telefonním čísle 773 772 771 lze nahlásit nález zraněného živočicha. Kontakt zároveň funguje i jako infolinka pro veřejnost.

Zdroj:
lhmp.cz
ČTK