Týden v kleci

Praha – Celý pracovní týden od 17. do 21. srpna se bude před hlavním vchodem Ministerstva zemědělství odehrávat nezvyklá podívaná – ve dne i v noci zde bude nepřetržitě stát klec s člověkem uvnitř. Aktivisté ze spolku OBRAZ – Obránci zvířat se v ní budou střídat vždy po osmi hodinách, aby tak upozornili na utrpení zvířat na českých kožešinových farmách a podpořili probíhající kampaň za jejich zákaz. V sobotu ráno se pak přesunou na Václavské náměstí, kde s klecí zůstanou až do konce týdne.

„I v těchto parných dnech trpí v malých klecích na českých kožešinových farmách tisíce lišek a norků. Divoká zvířata, která by letní vedra přečkávala v chladných norách a v noci běhala a plavala v mnohakilometrových teritoriích, jsou nucena živořit v holých drátěných klecích, kde pro sebe nemají ani metr čtvereční. To vše jen proto, aby se jejich srst za několik měsíců mohla stát módní ozdobou zimních bund,“ řekl Daniel Cao, mluvčí spolku OBRAZ – Obránci zvířat, který od března vede kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice.

„Panu ministru Jurečkovi jsme na červnové schůzce předali zásadní důkazy a argumenty svědčící o tom, že zachování kožešinových farem je v příkrém rozporu s moderním pojetím ochrany zvířat. Pan ministr slíbil, že se s našimi podklady seznámí a s jasným stanoviskem vystoupí do konce prázdnin. Aby při svém rozhodování nezapomínal na to, že má v rukách osud tisíců zvířat každoročně trpících kvůli zbytečným módním doplňkům, bude se celý týden u vchodu ministerstva potkávat s aktivisty v kleci, která po přepočtu na velikost člověka odpovídá typické kleci pro lišku. Kdykoli mu v ní však uvolníme místo, aby si mohl vyzkoušet, jak se v ní žije,“ dodal Cao.

V České republice je v současné době registrováno 11 kožešinových farem. V březnu zveřejnil OBRAZ autentické videozáznamy z osmi těchto farem, na kterých jsou zachyceny poruchy chování, zranění, propadávající končetiny mláďat a dokonce i kanibalismus. Na základě těchto záběrů spustil OBRAZ novou kampaň za zákaz chovu zvířat na kožešiny, který dnes již platí v 10 evropských zemích. Dle posledního průzkumu CVVM z roku 2013 požaduje tento zákaz v České republice 68 % občanů.

„Trápení zvířat pro kožešiny je přežitek, který nemá v 21. století své místo. Vyzýváme proto ministra Jurečku, aby se k problému postavil čelem a po vzoru mnoha evropských zemí a v souladu s postojem 68 % občanů podpořil úplný zákaz kožešinových farem v České republice,“ dodal Cao.

Událost na FB